Posledních pár měsíců přemýšlím, jak napsat něco, s čím teď sama bojuji. Ale vlastní zkušenost je asi nejlepší.
Jarní únava je stav únavy a vyčerpání, který mnoho lidí zažívá na jaře. Je to způsobeno změnou počasí a světelných podmínek, které mohou ovlivnit biologické hodiny a narušit spánek. Symptomy jarní únavy zahrnují únava, ospalost, nízkou energii a náladovost.
Osobně jsem se zaměřila na ty oblasti, které můžu ovlivnit:
U mne problém spánku není. Dostatečný spánek mám. Spíše bych řekla, že až příliš. Dokážu spát i 10 hodin. Většinou spím i jen 7-8 hod. Však změna času mne moc nepřidala, tělo i hlava si musí zvyknout na přesun hodin dopředu. Však jen změna světelných podmínek – ráno brzy světlo a večer je ještě tma, může změnit rytmus spaní. Ale je dobré chodit spát ve stejnou dobu – ideálně v 22h. pro skřivany nebo 23h. pro sovy. Mne hodně pomáhají meditace na usnutí, když nemůžu zaplašit mozek před myšlenkami na zítra.
Dalším tipem je doplnění vitamínů a minerálů do těla. Po dlouhé zimě, kdy si vezmeme jen málo potravin s vitamíny, má naše tělo deficit. Ideálně najít vitamíny a minerály dohromady, jako Probones, který navíc obsahuje rozpustnou vlákninu a hydrolyzovaný kolagen. Obsahuje i aktiferm, koncentrované kultivační médium, které obsahuje širokou paletu enzymů a přirozených antibiotik, což pomůže nabudit imunitní systém a tak se podpoří boj proti únavě. Prostě potřebujeme hořčík, který se totiž podílí na enzymatických reakcích produkujících energii. Dle odborné literatury _ bez minerálu zinek se neobejdou hormony inzulín, růstový hormon, ale i testosteron. Selen a měď chrání organismus před volnými radikály, mangan zase hraje velkou roli při látkové přeměně uhlovodíků a tuků.
S prevencí a podporou proti jarní únavě mne pomáhá i vitamín C ve větším množství. Pro mne je ideální forma postupného vstřebávání, kdy dám ráno a nemusím celý den nad tím přemýšlet. Dle knih vitamín C nakopne imunitu a ta vzápětí bojuje s únavou. Vitamín C musíme doplňovat každý den. V klubu Global 3000 najdeme vitamin C :
Pro klidnější den a pro výrobu serotoninu, látky, která nám dělá den krásnější, tak je potřeebbovat denně doplňovat vitamín B. Osobně beru teď bioaktiv, který obsahuje i celé spektrum vitamínů B + probiotika, které jsou ideální pro lidi trpící depresí. Ale to je na jiný příběh.
Nejde ani o pohyb takový, ale o to být na čerstvém vzduchu a dýchat kyslík. Ideálně dýchat nosem a vydechovat ústy. Jde o cirkulační vzdušný systém, který pomáhá okysličovat naše tělo. Doporučuji začít alespoň krátkou procházkou (třeba jen kolem bloku nebo parku) nebo cestou z práce vystoupit o pár zastávek dřív a domů to dojít pěšky. Ideálně, když musíte na zastávku udělat alespoň několik kroků. Ale samozřejmě je nejlépe, když můžete do parku (do lesa), kde je nejčistší vzduch a sluníčko vám hřeje do obličeje. Dívejte se na zelenou louku, kochejte se pupeny, prvními kvítky a prožívejte tu krásu, která kvete, plnými doušky vzduchu.