MUDr. Ronald Pavlov
Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje probiotika jako: „Živé organismy, které, pokud jsou podávány v dostatečném množství, mají prokazatelně pozitivní účinek na organismus příjemce.“
K narušení rovnováhy střevní mikroflóry se všemi následnými negativními dopady na náš zdravotní stav dochází za různých okolností, např. při infekčních a neinfekčních onemocněních, stresu, změnách v dietě (tou je i pobyt mimo domov), antibiotické léčbě.
Prospěšné bakterie
Mikroorganismy osidlují v masivním množství sliznice našeho dýchacího a močopohlavního systému, kůži, ale nejvíce trávicí systém, ve kterém má každý z nás cca 1,5 kg bakterií. Pomáhají nám trávit přijatou potravu, rozkládat toxiny, vyrábějí životně důležité látky. Narušení jejich rovnováhy způsobuje množství trávicích poruch, průjmy, zácpu. Pokud se jedná o dlouhodobý stav, může se objevit chronický zánět střeva, atopická dermatitida, různé potravinové alergie a předpokládá se, že i určité nádorové choroby.
Zdravotní prospěšnost probiotických bakterií souvisí nejen s jejich přímou aktivitou, ale i s působením metabolitů vytvořených jejich činností. Také díky nim lidské tělo lépe zužitkuje vitaminy i vápník.
Potřebná probiotika
Probiotické bakterie neosídlují ve většině případů trávicí trakt hostitele natrvalo. Proto je třeba podávat je dlouhodobě, resp. trvale, minimálně však do doby, kdy upravené stravovací návyky a vláknina upraví stav tak, že se na sliznici naváže vlastní, zdraví prospěšná mikroflóra.
Probiotika je nezbytné konzumovat spolu s jídlem, které jim umožní průchod prostředím trávicího traktu, především žaludkem a dvanáctníkem (kde by mohlo dojít k jejich narušení žaludeční šťávou i žlučí) až do tlustého střeva.
Kdy je v létě užívat?
Probiotika bychom měli v létě užívat (kromě desítek dalších známých indikací) především preventivně v době zvýšené zátěže organismu, při cestách mimo domov – hlavně do zahraničí, především pokud se chystáme do „rizikových destinací“ a také v období zvýšeného výskytu infekcí trávicího traktu.
Publikuje se, že díky užívání probiotik před cestou a během pobytu v rizikových rekreačních destinacích došlo až k 50 procentnímu poklesu výskytu akutních cestovatelských průjmů. Pokud se tento průjem přece jen objevil, tak došlo ke zkrácení doby jeho trvání na polovinu.
Příjem probiotik s obsahem bakterií Lactobacillus je rovněž spojen se sníženým výskytem mykózy pochvy žen, které trpí opakovanými infekcemi ženských pohlavních orgánů, a také v případě opakovaných močových infekcí.
Nejlepší probiotika najdeme v několika produktech klubu Global 3000. Zmíním hlavně bioaktiv family a Illa cream 3000 obsahující lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium pro lepší zažívání. Bioaktiv navíc obsahuje Servisin, látku zvyšující imunitu organismu, a Distabil s aktivním chromem pro správnou hladinu glukózy v krvi. V soukromé skupince Každý najde své – pracuji z domova na Facebook najdete několik na probiotika recenze. Bioaktiv obsahuje i rozpustnou vlákninu s kořene čekanky (inulín s prebiotickým účinkem). V jednom produktu získáte tak pro tělo probiotika i prebiotika. Bioaktiv Global 3000 má vyváženou kombinaci probiotik a prebiotik.
MUDr. Ronald Pavlov
MUDr. Ronald Pavlov studoval na Lékařské fakultě UPJŠ v Košicích. Po jejím skončení pracoval krátce na kojeneckém oddělení a po roce se zaměřil na interní lékařství. Získal atestace 1.a 2.stupně v interní medicíně a později i atestaci z gastroenterologie. Pak pracoval jako primář interního oddělení na poliklinice a jako vedoucí okresní internista a doplnil si vzdělání o atestaci ze všeobecného lékařství.
Vzhledem ke svému zájmu o alternativní medicínu absolvoval v roce 1989 státní zkoušku z akupunktury. MUDr. Pavlov se kromě tuzemských zúčastnil také studijních pobytů v Minsku i v dánském Næstved.
Má bohatou přednáškovou a publikační činnost. Od roku 2008 do roku 2018 provedl množství vyšetření živé kapky krve v temném poli mikroskopu metodou Darkfield, kterou propagoval i v rámci přednášek pro laickou veřejnost a pro lékaře.